Legfontosabb dolog, felmérni mit is szeretnénk tartani az akváriumban, mennyire ismerjük a halak igényeit, és mennyi pénzt szeretnénk rá áldozni.
Amennyiben tájékozódtunk a kinézett fajok igényeiről akkor érdemes megnézni a helység adottságait hova lenne a legcélszerűbb elhelyezni. Közvetlen az ablak mellé nem nagyon ajánlott tenni, mert a kintről érkező erős természetes fény az algák elszaporodását igen nagymértékben elősegíti. A leg ideálisabb a helység közepe felé tenni ahol napközben egy kis szűrt természetes fény is éri.
Ezzel meg is lennénk, most jöhet a pénztárca. Egy akvárium megvásárlása általában a költségek egy kisebb hányada. Még gondoskodunk, kell, állványról, amire tesszük, világításról, levegőztetésről, egyes fajoknál fűtésről, a víz tisztántartásáról nem is beszélve. Egy, az akvárium paramétereihez illő vízszűrő berendezésről.
Meg is van az akvárium indításához nagyjából minden.
Most jöhet a berendezés. Akváriumba elengedhetetlen a talaj némi növény (természetesen élő) , egy kis dekoráció, esetleg egy előre beépített háttér.
Még élőlények nem is úszkálnak a medencénkben, de már el is költöttünk egy kisebb vagyont.
A halak illetve vízi élőlények kiválasztásánál, társításánál mindenféle képen tájékozódjunk, mit mivel lehet összerakni, és mekkora medence igénye van. A későbbi bonyodalmak elkerülése végett.
Ezt a pár dolgot érdemes átgondolni, számolni egyet mielőtt belekezd az ember.
ZB.